Bez Obalu Dobříš

Co jsou komunitní nákupy?

Zjednodušeně řečeno jde o to, že se skupina lidí dohodne a společně si koupí nějaký produkt. Třeba 50 kilo mouky z nedalekého mlýna. Složí se na něj a jedna osoba pro mouku sjede. Mouka se pak přerozdělí do vlastních nádob a každý si odnese, co si objednal.

K čemu je to
dobré?

Možnost koupit si zdravější, ekologické, domácí, s láskou a respektem vyráběné produkty. Snížení odpadové stopy, kterou po sobě každý den nevědomě zanecháváme. Výhodná cena (Když se koupí zboží ve větším množství, snižuje se cena. Když si pro mouku zajedeme přímo do mlýna, cena je nižší). Seznámení se s novými lidmi 🙂

 

staňte se
součástí

Dostávejte na e-mail upozornění o novém nákupu. Žádný hromadný nákup vám díky tomu neunikne. Přihlášení ZDE

Kdo za tím stojí?
a proč?

Myšlenku projektu Nejsem produkt má na svědomí Mgr. Kateřina Försterová. Není to nijak nová myšlenka. Různé malé komunity po celé České republice i v zahraničí už takto fungují. Fungují bezodpadově, mají vlastní komunitní zahrádky a pořádají právě hromadné nákupy všeho možného.
"Už nějakou dobu ke mě pomalu prosakují informace o bezodpadovém fungování domácnosti. A moc se mi ta myšlenka zalíbila. Zjednodušeně jde o to si uvědomit, kolik odpadů vyprodukujeme v běžném dni, týdnu, měsíci nebo roce. Malinkatá sušenka zabalená hned ve dvou obalech, trs banánů kupovaný v sáčku, jar koupený v 250ml lahvi, 3 plastové lahve pracích gelů na barevné, černé a bílé oblečení (Všimli jste si někdy rozdílu ve výsledku praní černého oblečení? Já ne 😀 Tričko beztak vždy po nějaké době zešedne...) Asi už chápete, kam tím mířím... Rozhodla jsem se podniknout malý krůček a zorganizovat hromadný nákup. Začínám s drogérií a jejím nákupem na e-shopu. Časem můžeme nakoupit hromadně mouku přímo ze mlýna nebo sezónní zeleninu, zajet do obchodu Bezobalu v Praze a nakoupit luštěniny, oříšky, rýži a mnoho dalšího 🙂 Svět se nestane klidnějším a čistším místem bez toho, aniž bychom tomu sami začali pomáhat..."

Aktuálně
z Facebooku

Extinction Rebellion Dobříš Rebelie pro život
Extinction Rebellion Dobříš Rebelie pro život
Jak funguje petiční právo Evropské unie? Pokud se sejde milion hlasů pod určitou iniciativou, musí se jí orgány EU zabývat.

Názor XR na účinnost petic je jasný (nestačí to). Na druhou stranu, uškodit to nemůže. Iniciativa Save bees and farmers získala za týden desítky tisíc podpisů. Požaduje:

1) Omezit do roku 2030 používání syntetických pesticidů v zemědělství EU o 80 %, a to počínaje nejnebezpečnějšími látkami, abychom se do roku 2035 zbavili syntetických pesticidů zcela.

2) Obnovit přírodní ekosystémy v zemědělských oblastech, aby se zemědělství stalo zdrojem obnovy biologické rozmanitosti.

3) Reformovat zemědělství upřednostňováním drobného, rozmanitého a udržitelného zemědělství, podporou rychlého rozšiřování agroekologických a ekologických postupů a umožněním nezávislého odborného vzdělávání za účasti zemědělců a výzkumu v oblasti pesticidů a zemědělství bez geneticky modifikovaných organismů.

Tak možnost podepsat je případně zde:

https://www.savebeesandfarmers.eu/